OPPlogo-hight-res-multicolour-orange

Lis ovoce

Ruční lisy na ovoce slouží k získávání šťávy z ovoce, např. jablek a hroznů. Ovoce musí být před lisováním rozdrcené nebo alespoň nakrájené na malé kousky. Lis je vyroben z bukového dřeva, odkapávací miska z potravinářského nerezového plechu, šroub a spojovací díly z oceli s povrchovou úpravou. Rozdrcené ovoce se dává do textilního sáčku, následně pak otáčením vřetene dojde k vylisování šťávy. Lisovaná šťáva není v přímém styku s kovem. Koš největšího 40 ltr. lisu je dělený, aby se snáze vyjímala zbylá drť. V balení je 6 distančních hranolků pro zefektivnění práce. Součástí balení je i jeden textilní sáček. K získání výborného domácího džusu vám již schází pouze ovoce.

Recenze od zákazníků

Objednala jsem si lis ovoce LO-10 a jsem s ním naprosto spokojená. Odvedl hodně práce při zpracování jablek z našich jabloní. Doporučuji!!
K. Stejskalová
4.5/5
LO-20 je dostačující pro střední zahradu. Po veliké úrodě v našem sadu pomohl na jedničku! No a mimo sezónu moštování slouží dobře i jako dekorace na venkovním posezení.
D. Polanský
5/5

Drtič ovoce

Drtič ovoce DON je ideální pomocník při lisování ovocných šťáv. Je poháněný jakoukoliv běžnou vrtačkou. Jediný drtič na trhu u kterého sami ovlivníte konzistenci nadrcené směsi. Prodloužením doby drcení získá směs kašovitější charakter, jejím zkrácením naopak hrubší strukturu. Nádoba má objem 20 ltr. a na jeden cyklus pojme cca 8 kg ovoce. Množství výsledné drti při drcení plné nádoby jablek odpovídá 10 ltr. koši lisu. Použít lze především při zpracování jablek a hroznů, ale je s ním možné drtit jakékoliv jiné ovoce nebo zeleninu. Všechny části, kde se dotýká ovoce jsou z nerezové oceli. Drcení ovoce je velmi rychlé a jednoduché.

Recenze od zákazníků

Drtič ovoce jsem si objednala v kombinaci s lisem ovoce LO-10 a jsem spokojená. Lisem jsem drtila jablka a zkusila i hroznové víno. Drtič mohu doporučit.
J. Dostálová
5/5

Jak na moštování?

Dobrá úroda jablek se dá zúročit všelijak, třeba i moštováním. Takový mošt je výborné a zdravé pití, plné vitamínů. Na mošt se hodí zvláště podzimní odrůdy jablek s vyšším obsahem cukru.

Máte-li jablek na mošt opravdu hodně, je lepší nechat si šťávu vylisovat v některé z pěstitelských moštáren Českého zahrádkářského svazu. Zaplatíte tam od 5 do 10 korun za litr, lahve nebo nádoby musíte většinou mít svoje a řada moštáren vyžaduje i odvoz odpadu po lisování. Pokud ovšem vypěstujete každý rok menší množství jablek a chcete si i přesto nějakou tu láhev domácího moštu dopřát, pusťte se do moštování sami.

Pro domácí moštování jsou potřeba drtič a lis na ovoce. Současným standardem příručních drtičů je nerezová nádoba pro snadné čištění a nerezové řezací nože. Je dobré na drtiči nešetřit. Přístroj ostatně využijete i při zpracování jiných druhů ovoce či zeleniny. Pokud pojmete moštování jako jednu z cest k posílení fyzické kondice, pořiďte si klasický šnekový drtič s klikou a kromě budování svalové hmoty ušetří náklady na elektřinu. Existuje i drtič na ovoce, k jehož pohonu se využívá elektrická vrtačka. Tímto případem je i náš výrobek DON 20

Potřebovat budete rovněž lis na ovoce, s jehož pomocí vylisujete z drcených jablek šťávu. Počítejte s tím, že kvalitně připravený drcený materiál zajistí s dostatečně výkonným lisem až 0,7 litru moštu z jednoho kilogramu ovoce! Lisy mohou být celonerezové nebo z kombinace nerezu a oceli. Klasikou jsou však ruční lisy s košem a dalšími konstrukčními prvky z bukového dřeva, ocelovou základnou a nerezovou sběrnou mísou. Prodávají se ve velikostech 10, 20 a 40l

Nemusíte vybírat jen sladká jablka, kyselejší odrůdy dodají moštu říz. Ale je dobré nechat je maximálně dozrát. Před moštováním odstraňte ze sklizně všechna jablka se stopami hniloby. Dobře umytá a propláchnutá jablka rozdrťte v drtiči. Z drti pak vytlačte šťávu v lisu přesně v souladu s postupem doporučeným pro typ přístroje, který máte k dispozici. V klasických lisech se drť vkládá do plátna, z „balíčku“ se pak po lisování téměř suchý materiál snadno vytřepe na kompost. Vylisovaný mošt naplňte do lahví. Aby vydržel déle než několik dnů, je nutné ho buď zamrazit, nebo 15 minut zahřát ve vodní lázni o teplotě 80 °C.